Sanayi Üretimi 2018'de Arttı
14.02.2019
Yesevi Camii Derince’ye Çok Yakıştı
12.02.2019
Belediye Derincespor Berabere Kaldı: 1-1
11.02.2019
Anasayfa > Haberler > Suriye'ye Operasyon Gecikmiş Bir Cevaptır
Suriye'ye Operasyon Gecikmiş Bir Cevaptır
Başbakan Yıldırım, ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye operasyonuna dair "Bugüne kadar kılını kıpırdatmayanların, kimyasal silahtan sonra harekete geçmeleri geç kalmış bir harekettir. Ama yine de alçak katillere verilmiş gecikmiş bir cevaptır." dedi

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Tuzla 6. Olağan İlçe Kongresinde konuştu.

 

Kongreyi yaparken 2002 yılı sonlarını hatırladığını belirten Yıldırım, o günlerde Tuzlanın bütün mahallelerini, evlerini, esnafını ziyaret ettiklerini ve AK Partiyi anlattıklarını aktardı. Bu ziyaretlerde sloganlarının "Tek başına iş başına" olduğunu hatırlatan Yıldırım, vatandaşlara, "Yakın ışıkları Türkiye aydınlansın, yakın ışıkları Tuzla aydınlansın." dediklerini ifade etti.

 

O gün yanan ışığın daha da güçlenerek 16 yılda bugünlere geldiğini belirten Yıldırım, bundan sonraki hedeflerinin 2023 olduğuna işaret etti. Muasır medeniyetler seviyesine ulaşmış, kalkınmış bir Türkiyeyi hedeflediklerinin altını çizen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Bu dava sizler sayesinde bugünlere geldi. Türkiye, sizlerin desteği, sizlerin gayretiyle bugünlere ulaştı. Bu teşkilat, Türkiyeyi 81 milyon vatan evladının sorunlarını çözmeye ahdetmiş, karar vermiş, yemin etmiş bir teşkilattır. Teşkilatlarımızdan aldığımız güçle ilhamla Türkiyenin geleceğini imar ettik, inşa ettik, bugünlere geldik. 100 yıllık ihmali telafi etmenin haklı gururuyla buradayız. 21. yüzyılın dünya çapındaki en büyük eserlerini AK Parti iktidarında ülkemize kazandırdık. Bütün bunlara sizlerle birlikteliğimiz sayesinde ulaştık. Mevlam bu yol arkadaşlığımızı, beraberliğimizi daim eylesin."

 

"Millete hizmet yolunun neferleriyiz"

AK Partinin milletin gücünü ve iradesini devlete taşıyan parti olduğuna işaret eden Yıldırım, AK Parti iktidarıyla devlet-millet kaynaşmasının da gerçekleştiğini bildirdi.

 

Türkiyenin 16 yıldır milletin gösterdiği yolda kararlılıkla ilerlediğini belirten Başbakan Yıldırım, AK Partinin aziz milletten aldığı destekle Türkiyenin gücünü dünyaya hissettirdiğini vurguladı.

 

Bugün bütün iç, dış saldırılar ve ihanet odaklarına karşı Türkiyenin istikrarını korumanın AK Partinin en önemli görevi olduğuna değinen Yıldırım, şöyle konuştu:

 

"Biz ülkemize, milletimize gönül vermiş büyük bir aileyiz. Başarımızın sırrı, partimizin sürekli kendini yenileyen tazeleyen bir parti olmasıdır. Bizde sadece nöbet değişimi olur, hizmet yarışı kesintisiz devam eder. Bizim siyasetimizde hiçbir zaman sen-ben kavgası olmaz. Biz bir kadro hareketiyiz. Millete hizmet yolunun neferleriyiz. Türkiyenin lideri memleket sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan ile omuz omuza yürümeyi kendimize şiar edinmişiz."

 

Suriyede yaşanan gelişmeler

Başbakan Binali Yıldırım, geçen günlerde Suriyede kimyasal silah saldırısıyla masum çocuklar ve günahsız insanların katledildiğini hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Suriye rejimi, terörle silahla esasen 7 yıldır aynı şeyi yapıyor. Kimyasal silah kullandı diye Batı birden bire mazlumları hatırlayıverdi. Ne yazık ki 7 yıldır orada vahşet devam ediyor. Bugüne kadar kılını kıpırdatmayanların, kimyasal silah kullanıldıktan sonra harekete geçmeleri, ne yazık ki geç kalmış bir harekettir. Ama yine de rejime, bölgede vahşete sebep olan alçak katillere verilmiş gecikmiş bir cevaptır. O bakımdan olumlu bir adım olarak görüyoruz. Ancak Türkiye olarak, ister normal silahlar ister kimyasal silahlarla insanları yok eden, katleden bütün zihniyete, katil rejime karşı barışı, sivil insanları korumaya devam edeceğiz. Bölgesel barışın akıl ve sağduyunun tarafı olmayı sürdüreceğiz."

 

Ekonomideki dalgalanmalar

Yıldırım, bölgede yaşanan çatışma ve belirsizlik ortamının, küresel havayı da olumsuz etkilediğine dikkati çekerek, son günlerde "Yeni bir dünya savaşı mı çıkacak?" sorusunun da gündeme geldiğini, bunun küresel ve bölgesel sonuçları olduğunu ifade etti.

 

Geçen hafta İran parasının yüzde 48 değer kaybettiğine işaret eden Yıldırım, şöyle konuştu:

 

"Rusya parası yüzde 13 değer kaybetti. Türkiye olarak bizde de bazı dalgalanmalar oldu. Yüzde 1, yüzde 2 seviyesinde. Bunu fırsat bilenler Türkiye ekonomik krize gidiyor. Bu hükümet bir daha bu işin üstesinden gelemez diye başladılar kampanya yapmaya. Sanki ülke krize girerse bunun sonuçlarından sadece AK Parti taraftarları etkilenecek, diğerleri etkilenmeyecek. Bu kadar sığ, bu kadar memleketin gerçeklerinden kopuk bir siyaset anlayışının, bir muhalefet anlayışının Türkiyeye bir gelecek vadetmekten uzak olduğunu bir kez daha gördük. Dolar fırlayıp gitse, enflasyon yükselse zil takıp oynayacaklar. Ama yağma yok. Türkiye istikrarla güvenle konularına hakimdir. Merkez Bankası da hükümetimiz de ekonomi yönetimi de gereken tedbirleri anında almaktadır. Biz böyle engelleri çok gördük. 16 senede küresel türbülansların içerisinden ülkemizi selamete çıkararak bugünlere geldik. Ekonomik göstergelerimiz bu yaşananları doğrulamıyor."

 

"G20 ülkeleri içinde en büyük büyümeyi Türkiye gerçekleştirdi"

Türkiyenin 2017de yüzde 7.4 büyüdüğünü, G20 ülkeleri içinde en büyük büyümeyi Türkiyenin gerçekleştirdiğini, ihracatın 36 milyar dolardan, 160 milyar dolarlara çıktığını söyledi.

 

Türkiyenin turizmde güzel bir sene geçireceğini, rezervasyonların yüzde 50 arttığını anlatan Yıldırım, istikrar ve güven olan ülkede bunların olabileceğini, eğer huzur, barış varsa insanların bir ülkeye seyahat ettiğini vurguladı.

 

Türkiyenin geçen günlerde 22 milyar dolarlık nükleer santralin temelini attığını hatırlatan Yıldırım, aynı zamanda 18 Martta dünyanın en uzun köprüsü 1915 Çanakkale Köprüsünün kazıklarının ayak temellerinin atıldığını anımsattı.

 

Yatırım ortamını iyileştirecek önemli düzenlemeler yaptıklarını, savunma sanayide üretimlerle, yerli ve milli sanayinin gelişmesi konusunda büyük mesafeler aldıklarını, yerlilik oranını yüzde 24ten yüzde 65in üzerine çıkardıklarını ifade eden Yıldırım, "Afrin, Fırat Kalkanı operasyonları, yurt içinde teröre karşı verilen amansız mücadele savunma sanayimizde elde ettiğimiz başarının büyük payı var. Şehitlerimiz elbetteki bizim başımızın tacıdır. Onlar ay-yıldızlı bayrağımızın parlayan yıldızıdır. Onlar bizim kalbimizdedir. Allah şehitlerimize rahmet eylesin, mekanları cennet olsun. Gazilerimize hayırlı, güzel ömürler nasip eylesin." diye konuştu.

 

"Türkiye artık eski Türkiye değil"

Dünyanın en büyük havalimanını İstanbula yaptıklarını, yedi tepeli İstanbulda dev eserin yükseldiğini anlatan Yıldırım, bu sene sonunda ilk bölümünü açacaklarını söyledi.

 

Bütün bu olumlu gelişmelerin dünyada kriz ve karışıklıklar devam ederken "Türkiyeye ne oluyor?", "Türkiye niye böyle büyük projeler yapıyor?" diye bazılarının canının sıkılmış olabileceğini dile getiren Yıldırım, "Onların canlarını sıkmaya devam edeceğiz. Hiç endişeniz olmasın. Kimse kusura bakmasın. Türkiye artık eski Türkiye değil." diye konuştu.

 

"16 Nisan, Türkiyenin yönetim sisteminde bir dönüm noktasıdır"

2017de gerçekleşleştirilen referandumun, halkın zaferiyle sona erdiğini anlatan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

 

"FETÖ örgütünün 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin arkasından ülkemiz bir yol ayrımına geldi. İstanbul 15 Temmuz gecesi ayaktaydı, Tuzla ayaktaydı o gece. Tuzlada selalar dinmedi, ay-yıldızlı bayrak inmedi. Alçaklara gereken cevabı siz burada verdiniz.

 

16 Nisan, Türkiyenin yönetim sisteminde bir dönüm noktasıdır. Türkiye, Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne kadar devam eden yönetim sistemini değiştirme kararı vermiştir. Parlamenter sistemden, başkanlık sistemine karar vermiştir. Bu kararın gereğini de önümüzde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimiyle beraber hayata geçireceğiz."

 

"Türkiye, darbe ve vesayet dönemlerine noktayı koydu"

Başbakan Yıldırım, 80 milyonun kazandığı bu büyük başarıyla Türkiyenin darbe ve vesayet dönemlerine noktayı koyduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

 

"28 Şubat darbesinin mimarları bugün ortaya çıkmış Biz bir şey yapmadık, biz darbe falan yapmadık. Biz uslu uslu durduk, biz suçsuzuz diyorlar.. Ama bu millet unutmadı. 28 Şubat bin yıl devam edecek dediklerini bu millet unutmadı. Zaman değişti, vakit geldi, şimdi hesabını yargıda veriyorlar. Şu, herkes tarafından bilinmelidir. Hiçbir şey karşılıksız kalmaz, er veya geç hesabı sorulur. Kamu gücünü kullanan biz de olsak, başkaları da olsa ilahi adalet ve hukuk devleti ilkelerine uygun hareket etmemiz gerekir. Çünkü adalet mülkün temelidir. Temeli olmayan bir devlet devam edemez. Tarih başta Erbakan Hocamız olmak üzere, milletin yanında olanları şerefle yad edecek. Erbakan Hocamızın ruhu şad olsun, mekanı cennet olsun. Onun verdiği mücadele, bugün onun ruhunu yüceltecek bir noktaya gelmiştir. Millet iradesine kast eden darbeciler unutulup gidecek ama o mücadelenin kahramanları her zaman hatırlanmaya devam edecek."

 

Yıldırım, 2023e doğru giderken 16 Nisan referandum kararıyla milletin güçlü iktidar, sürekli istikrar kararını verdiğini ifade ederek, böylece artık seçimler sonrasında vesayet odaklarının devreye girmeyeceğini, milletin kararının tek karar olacağını söyledi.

 

"Tuzla 2002den bugüne kadar büyük bir değişim gösterdi"

Konuşmasında, ilçeye yapılan yatırımlara değinen Yıldırım, Tuzlanın 2002den bugüne kadar büyük bir değişim gösterdiğini aktardı.

 

Bunu en iyi vatandaşların bildiğini dile getiren Yıldırım, Tuzlada okul sayısının 32den 60a çıkarıldığını, neredeyse iki kat artırıldığını söyledi.

 

Başbakan Yıldırım, iki okulun da yapımının devam ettiğini vurgulayarak, ayrıca 11 tane spor salonu da yaparak, hizmete aldıklarını belirtti.

 

Tuzlaya yakışan bir kültür merkezi ve kütüphanenin yapılarak hizmete sunulduğunu dile getiren Yıldırım, "Engelliler merkezi yapıldı, hizmete verildi. 400 yataklı Tuzla Devlet Hastanesi yapıldı, hizmete açıldı. Hayırlı, uğurlu olsun. Tuzlada 15 yılda devlet olarak 22 bin 650 konut yaptık. Bu sadece devletin yaptığı. Özel sektörün, inşaatçıların yaptığıyla bu sayı çok daha fazla. 130 dönümlük alan üzerinde kurulan Şelale Parkı hizmete girdi. Tuzla sahilinde rekreasyon projeleriyle düzenleme yaparak belediyemiz, sahili vatandaşlarımızın hizmetine sundu. Sahil yolu projesiyle bütün mahallelerimizin denize ulaşımına imkan sağlandı. İnşallah Tuzla sahilinde su temalı yeni bir park daha yapılacak. Hayırlı, uğurlu olsun." diye konuştu.

 

Yıldırım, Mehmet Akif Ersoy Gemisini gençlik merkezine dönüştürerek, gençlerin hizmetine verildiğini ifade ederek, bu hizmetlerinden dolayı Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcıyı tebrik etti.

 

Ayrıca eski Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüceyi de ilçeye, ülkeye hizmetlerinden dolayı tebrik eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Yayla, Aydınlı, Orhanlı, Mimar Sinan mahallelerini ihtiyacı olarak cemevleri yapıldı, orada yaşayan vatandaşlarımızın ihtiyacı görüldü. İdris Güllüce Katlı Otoparkı hizmete alındı. Hayırlı, uğurlu olsun. 6 otopark daha yapılacak Tuzlaya. Bir, iki tane yetmez. Tuzla Tepeörene ilk kez kaliteli içme suyunu götürdük. Kızılay Lojistik Merkezi de yine Tuzlada yapıldı. Bu güzel ilçemize, Tuzlaya 2013te doğalgazı getirdik. Türkiyenin en büyük projelerinden biri olan Tuzla Marina Projesi tamamlandı,Tuzlanın değerine değer kattı. Tuzlaya içeriden dışarıdan binlerce insan geliyor, burada vakit geçiriyor, ihtiyacını görüyor. İstanbulun 562. kuruluş yıl dönümünde bu tesisi de 29 Mayısta hizmete aldık. Böylece sadece Tuzlaya bir cazibe merkezi kazandırılmadı, aynı zamanda dört bin kardeşimize de iş, aş imkanı sağlandı. Şu anda Tuzlada 5 organize sanayi bölgesinde 62 bin vatandaşımız iş, aş sahibi oldu. Kadıköy-Kartal metro hattı, Kaynarca üzerinden Tuzlaya da geliyor. Hayırlı, uğurlu olsun. Yapılacak istasyon 5 katlı bin 100 araç, otopark kapasitesine sahip olacak. Tuzla metrosu ileride Marinaya kadar da inecek ve tarihi, turistlik merkezleriyle raylı sistemlerle banliyö hatlarıyla entegre olacak."

 

"Tuzlada Türkiyenin en modern sebze-meyve hali yapılacak"

Başbakan Binali Yıldırım, vatandaşların tezahüratları üzerine "Biz sizlerle gurur duyuyoruz. Sizler bizim başımızın tacısınız Ak kadınlar, Ak gençler, ana kademe..." diye karşılık verdi.

 

Halkalı-Gebze hattıyla Marmaray, Tuzla, Kaynarca, Tersane, Sabiha Gökçen Havalimanı, Tuzla OSB metro hatlarını da yaptıklarını dile getiren Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Aydınlıda 685 bin metrekare alanda Türkiyenin en modern sebze-meyve hali yapılacak. Tuzlaya su ürünleri hali de yapılacak. Doğal sit alanı olan 25 yıldır çözülmeyen Kamil Abdüş Göl Projesi de nihayet çözüme ulaştı. İnşallah bu bölge Tuzlanın cazibe ve yaşam merkezi olacak. Sahildeki otopark problemini çözmek için yeni bin 200 araçlık bir otopark yapılıyor. Hayırlı, uğurlu olsun. Hizmetler saymakla bitmez. Belediye Başkanımıza, Büyükşehir Belediye Başkanımıza hükümetimizin ilgili bakanlıklarına bu hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Türkiye AK Parti iktidarıyla derin bir uykudan uyandı. Artık diriliş ve yükseliş dönemini yaşıyoruz. Gelecek Türkiyenindir, gelecek Türk milletinindir. AK Parti milletin efendisi değil, milletin hizmetkarı olmaya devam edecek. Halka hizmeti Hakka hizmet olarak görmeye işimizi, görevimizi bu düsturla yapmaya devam edeceğiz. AK Parti teşkilatları inanıyorum ki yine ülkemize, milletimize büyük bir zafer hediye edecek. Sizlere inanıyorum, güveniyorum."

 

Kongrenin hayırlara vesile olmasını dileyen Yıldırım, "Bugüne kadar teşkilatımıza hizmet eden ilçe başkanlarımızı yaptıkları hizmetlerden dolayı tebrik ediyor, yeni göreve gelecek kardeşimize de başarılarının devamını diliyorum. Suat Durak, Sebahattin Demirciden bayrağı devralıyor. Ancak AK Partideki bayrak değişimi spordaki bayrak değişimine benzemez. Orada ne yapıyorlar? Biri bayrağı getiriyor, diğerine veriyor. Bayrağı alan koşmaya devam ediyor, bayrağı veren yerinde kalıyor. Biz de öyle değil. Biz de bayrağı veren de bayrağı alan da durmadan, yorulmadan koşmaya devam ediyor. Bizim farkımız işte budur." diyerek sözlerini tamamladı.

 

Kongrede, AK Parti Tuzla İlçe Başkanı Sebahattin Demirci görevini, yeni başkan Suat Duraka devretti.   
Tweetle Facebookta Paylas
 
 
BAŞKAN DERİNCE KURUMSAL BİLGİ HİZMETLERİ PROJELER E-BELEDİYE İLETİŞİM
Özgeçmiş
Başkanın Mesajı
Başkana Mesaj
Fotoğraf Albümü
Muhtarlarımız
Tarihi
Nüfus
Vizyon
Misyon
Komisyonlar
Yönetim Şeması
Belediye Encümeni
Başkan Yardımcıları
Müdürlükler
Bilgi Edinme
Kent Rehberi
Başvuru Takip
Online Ödeme
Duyurular
Online İmar Durumu
Online Harita
Beyaz Masa
Derince Kurumlar