Belediye Derincespor Çok Farklı: 6-0
25.02.2019
Eğitimcilerden Başkan Bulut’a Teşekkür
20.02.2019
TBMM Başkanı Yıldırım Görevini Adan'a Devretti
19.02.2019
Anasayfa > Haberler > Afrin Kent Merkezi Kuşatıldı
Afrin Kent Merkezi Kuşatıldı
Türk Silahlı Kuvvetlerince, Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana 3400 terörist etkisiz hale getirilirken, Afrin kent merkezi de kuşatıldı

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında gerçekleştirilen operasyonlar sonucunda 12 Marttan itibaren Afrin kent merkezinin kuşatıldığı bildirildi.

 

Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Zeytin Dalı Harekatının başarıyla sürdürüldüğü, harekatın planlama ve icrasında yalnızca teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçlerin hedef alındığı belirtildi.

 

Sivil ve masum kişilerin ile çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyetin gösterildiği hatırlatılan açıklamada, harekat sırasında tüm faaliyetlerin hem askeri hem ahlaki değerler anlamında diğer dünya ülkelerine örnek olacak bir anlayışla icra edildiği vurgulandı.

 

Açıklamada, harekat bölgesinde kalan sivillerin sağlık hizmetleri dahil temel insani ihtiyaçlarının özveriyle karşılandığı belirtildi. Bu kapsamda ele geçirilen bölgelerde güvenliğin sağlanmasının ardından öncelikle bölge halkının evlerine dönmelerine yardımcı olunduğu, eş zamanlı olarak Kızılay ve AFAD ile koordineli şekilde insani yardım faaliyetleri başlatıldığı ifade edildi.

 

Zeytin Dalı Harekatı ile yalnızca PKK/KCK/PYD-YPG terör örgütünün değil, aynı zamanda terör örgütü DEAŞın da etkisiz hale getirilmesinin hedeflendiği vurgulandı.

 

Açıklamada, "Harekat kapsamında gerçekleştirilen operasyonlar neticesinde 12 Mart 2018 tarihinden itibaren Afrin kent merkezi kuşatılmış, müteakip harekat için kritik öneme sahip bölgeler ele geçirilmiştir." denildi.

 

"3400 terörist etkisiz hale getirildi"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatının başlangıcından bu yana 3400 teröristin etkisiz hale getirildiğini söyledi.

 

Afrin kuşatmasında güvenli koridor imkanı

Sahadaki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, TSK ve ÖSO, Afrin kent merkezini kuşatmaya alırken, güneyden kent merkezini terk etmek isteyen siviller için güvenli koridor imkanı sağladı.

 

Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Zeytin Dalı Harekatı kapsamında gerçekleştirilen operasyonlar neticesinde 12 Mart 2018 tarihinden itibaren Afrin kent merkezi kuşatıldı." ifadesi kullanılmıştı.

 

TSK ve ÖSO, dün 12 köyü kurtarmıştı.

 

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, dün akşamki açıklamasında 175i köy, 37si kritik nokta olmak üzere toplam 212 bölgenin kontrol altına alındığı, kurtarılan toplam alanın bin 102 kilometrekareye ulaştığını söylemişti.

 

Yedi köy daha teröristlerden temizlendi

Sahadaki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, TSK ve ÖSO, Afrinin güneybatısındaki Cinderes beldesine bağlı Şeyh Abdurrahman ile Şeyh Hadid beldesine bağlı Kela köylerini YPG/PKK-DEAŞtan arındırdı.

 

Böylece sabah saatlerinden bu yana 7 köy ele geçirilmiş oldu.

 

TSK ve ÖSOnun harekatta kontrol altına aldığı bölge sayısı 182si köy ve 37si kritik nokta olmak üzere 219e yükseldi.

 

Afrin, ilçe merkezi ile Racu, Bülbül, Şeyh Hadid, Cinderes, Şeran ve Mabatlı olmak üzere 6 beldeden oluşuyor. Mabatlı dışında tüm belde merkezlerinde kontrol sağlandı.

 

Terör örgütü YPG/PKKnın yığınak ve savunma hatları, büyük ölçüde Afrin ilçe merkezinde bulunuyor. Beldelerdeki sivilleri canlı kalkan yapabilmek için nüfusu zorla ilçe merkezine yönlendiren terör örgütü, merkezden Beşşar Esed rejimi ve askeri muhaliflerin kontrolündeki bölgelere gitmek isteyen Arap ve Kürt nüfusa ise engel oluyor. Sivillerin alıkonulması, Birleşmiş Milletlerden de tepki görüyor.

 

Çukurları aşmak için kullanılacak köprüler sınıra sevk edildi

Bu arada harekat kapsamında Türkiyenin çeşitli birliklerinden gönderilen askeri araçlar ile terör örgütünün kazdığı derin çukurları aşmak için kullanılacak köprüler sınıra gönderildi.

 

Hudutlar ile bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak, Afrinde PYD/YPG/PKK ve DEAŞ mensuplarını etkisiz hale getirmek, halkı terör örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından 20 Ocakta başlatılan Zeytin Dalı Harekatı devam ediyor.

 

Harekat kapsamında tank ve mayın temizleme araçları ile terör örgütünün kazdığı çukurları aşmak için kullanılacak köprüleri taşıyan araçlar Hataya ulaştı.

 

Askeri araçlar daha sonra güvenlik önlemleri altında sınır birliklerine sevk edildi.

 

Sınır hattında askeri helikopterlerin uçtuğu görüldü.   
Tweetle Facebookta Paylas
 
 
BAŞKAN DERİNCE KURUMSAL BİLGİ HİZMETLERİ PROJELER E-BELEDİYE İLETİŞİM
Özgeçmiş
Başkanın Mesajı
Başkana Mesaj
Fotoğraf Albümü
Muhtarlarımız
Tarihi
Nüfus
Vizyon
Misyon
Komisyonlar
Yönetim Şeması
Belediye Encümeni
Başkan Yardımcıları
Müdürlükler
Bilgi Edinme
Kent Rehberi
Başvuru Takip
Online Ödeme
Duyurular
Online İmar Durumu
Online Harita
Beyaz Masa
Derince Kurumlar