Erdoğan ile Trump Suriye'yi Görüştü
21.01.2019
Derince’de Temizlik Mesaisi Sürüyor
17.01.2019
Başkan Bulut'tan Basın Onur Günü Mesajı
16.01.2019
Anasayfa > Haberler > Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bir Ölürüz, Bin Diriliriz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bir Ölürüz, Bin Diriliriz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin, "Şunu bilin, biz bir ölürüz, bin diriliriz ve bu yolda böyle gideceğiz." dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezindeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Dünya Kadınlar Günü Programında yaptığı konuşmasına, tüm katılımcıları selamlayarak başladı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca hazırlanan Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planının hayırlara vesile olmasını dileyen Erdoğan, bu çalışmanın ortaya çıkmasında emeği geçenlere de teşekkürlerini sundu.

 

Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü tebrik eden ve tüm kadınları selamlayan Erdoğan, şöyle devam etti:

 

"Suriyede, Irakta, Libyada, Myanmarda, Türkistanda, Filistinde, dünyanın dört bir köşesinde mağdur, mazlum, muhtaç duruma düşmüş tüm kadınlarımıza Rabb’imden sabır ve ihsan niyaz ediyorum. Anneleri, babaları, eşleri, çocukları, yakınları gözleri önünde katledilen, ölümden beter muamelelere maruz bırakılan, istismar edilen tüm kadınların acılarını yürekten paylaşıyoruz. Tek bir mazlumun ahının dahi arşı titretmeye yeteceğine inanan insanlar olarak bu durum karşısında sessiz, tepkisiz kalmamız düşünülemez. Nitekim ülkemize sığınan ve çoğunluğu kadınlardan, çocuklardan, yaşlılardan oluşan 4 milyon mazluma, 7 yıldır kendi kardeşlerimizden ayrı tutmayacak şekilde sahip çıkıyoruz."

 

"Kadınlar, insanlığın öğretmenidir"

"Benim gözümde kadınlar, insanlığın öğretmenidir." diyen Erdoğan, aile içinde kadının kimi zaman görünen, kimi zaman görünmeyen belirleyici rolünün öğretmenlik vasfından geldiğine işaret etti.

 

Kadınlarda güçlü bir sezgi olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Öğretmenlik yetenekleriyle birleştiğinde ortaya elleri ayakları öpülesi analar, ömür boyu sırtımızı yasladığımız eşlerimiz, gözümüzün nuru kızlarımız çıkıyor." dedi.

 

"Afrine de en az 140-150 bin, belki 200 bin kişi geri dönecek"

Erdoğan, dayanışmanın ve birlikteliğin sadece burada kalmayacağını vurgulayarak, "İşte bakın bugün Afrinde, az önce perdede izledik, o kızlarımızın, polislerimizin, şehitlerimiz ve şu anda Afrinde savaşanlarımız, nasıl yürekleri var, değil mi? Hangi yürekle oraya gidiyorlar değil mi? O yürektir ki bakın bugün Afrinde, salona gelirken neticeyi aldım. Durum nedir diye sordum. Hamdolsun netice şu anda etkisiz hale getirilen teröristlerin sayısı 3089." dedi.

 

En önemli yerlerin tek tek düştüğüne dikkati çeken Erdoğan, "İnşallah Afrin de bitecek. Aynen Cerablus gibi. Orayı nasıl bitirip sahiplerine teslim ettiysek, 140 bin insan geri döndü, Afrine de en az 140-150 bin belki 200 bin kişi geri dönecek." değerlendirmesinde bulundu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda 800 kilometrekareye yakın bir alanın Türkiyenin kontrolü altında olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

 

"Cerablus, 2 bin kilometrekareydi, kontrolümüze aldık. Burası da yaklaşık 2 bin kilometrekare. Bunun tamamını da inşallah kontrolümüz altına aldığımızda, Afrinli kardeşlerimiz gelip yerleşecek. Biz, işgal için girmedik. Biz, sadece teröristlerden buraları temizlemek için oradayız. İşimiz bittiği andan itibaren gerçek sahiplerine orayı teslim ederek, asıl görev alanımıza döneceğiz."

 

Kadınlara verilen en büyük ayrıcalık, annelik vasfıdır

Ailede kadın iyi bir öğretmense, babanın, okulun ve toplumun eksiğini giderebildiğini belirten Erdoğan, "Her bir kanalı ayrı bir sorun, ayrı bir adeta kanalizasyon haline dönüşmüş olan medyanın şerrinden evlatlarımızı, ailelerimizi ve milletimizi koruyacak olan ilk ve güçlü kalkan yine kadınlar, yine annelerdir." ifadelerini kullandı.

 

Erdoğan, anneleri varsa çocukların kurtulacağını, annenin bıraktığı boşluğu dolduracak alternatifin olmadığını söyledi. Bunun için öksüz, yani annesiz büyüyen çocukların durumunun, yetim yani babasız büyüyen çocuklardan çok daha "vahim" dolduğunu değerlendiren Erdoğan, annelerin şartlar ne olursa olsun evlatlarına göz kulak olup, sahip çıktığının altını çizdi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu nedenle kadının anne ve öğretmen olarak, aile ve toplum hayatındaki yerini çok önemli gördüklerini vurgulayarak, "Zaman zaman, kadın meselesi konuşulurken anne vurgusu yapmamızdan rahatsız olanların bulunduğunu biliyorum. Bunlarla karşı karşıya çok geldim. Halbuki Allahın kadınlara verdiği en büyük ayrıcalık, işte bu annelik vasfıdır." değerlendirmesini yaptı.

 

Şair Mehmet Akif Ersoyun "Ne hisli validelerdir bizim kadınlarımız/Yazık ki anlatacak yok da yanlış anladınız/Yazık ki onları tasvir eder birer umacı/Beş on romancı, sıkılmaz beş on maksadcı" dizelerini okuyan Erdoğan, "Akifin sıralamasını tamamlamak gerekirse bunlara 5-10 televizyon dizisini, 5-10 medya maydanozunu da eklemek gerekir. Gerçekten de birileri ısrarla bizim validelerimizi, kadınlarımızı yanlış anlatmaya, yanlış göstermeye çalışıyor. Kadını annelik vasfından ayırmak demek, onun en büyük ayrıcalığını elinden almak, aynı zamanda tabii sıfatı olan öğretmenliğini de yok saymak demektir." diye konuştu.

 

"İslamın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar"

Son günlerde kadınla ilgili çok farklı açıklamalarda bulunan, İslamda kesinlikle yeri olmayan, kendine göre bazı içtihatta bulunan kişilerin din adamı olarak ortaya çıktığını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

 

"Anlamak mümkün değil. Yani bunlar ya bu asırda yaşamıyorlar, çok farklı bir dünyada, farklı bir asırda, zamanda yaşıyorlar. Çünkü İslamın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. İslamın hükümlerinin güncellenmesi vardır. Siz İslamı, 14-15 asır hükümleriyle kalkıp da bugün uygulayamazsınız, böyle bir şey yok. Onun için de bugün İslamın uygulanması, yer, zaman, koşullar her şeyiyle, o da ne yapıyor, değişiyor. İslamın güzelliği de burada zaten, önemi burada. Şimdi birçok hoca efendi beni tefe koyup çalacak o ayrı mesele. Rabbim bizi tefe koymasın, mesele orada."

 

"Söyledik, söyledik, sonunda bir şura yaptırdık"

Farazi tartışmaları günümüz hayatının bir parçası gibi anlatmanın kimseye fayda sağlamayacağını vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Bu konularda söz söyleyen, görüş beyan eden herkesi dikkatli olmaya, kendileri ile birlikte değerlere zarar vermemeye, kadınlarımızı da rencide etmemeye davet ediyorum. Bilhassa da ilim erbabının bu konuda azami hassasiyet göstermesi gerektiğini düşünüyorum. Geçenlerde Diyanetten sorumlu olan Başbakan Yardımcıma da söyledim. Bizim Diyanet teşkilatımızın Din İşleri Yüksek Kurulu var. Bu kurulda çok çok vasıflı, bütün ilim dallarında yetki sahibi olan hocalarımız var. Tefsirde, hadiste, fıkıhta. Bu hocalarımız ne iş yapıyorlar, niye sessiz kalıyorlar? Sessiz kalıp bu alanı niçin bu adamlara kaptırıyorlar? FETÖ konusu da böyle oldu. Söyledik, söyledik, sonunda bir şura yaptırdık. Asıl konuşması gereken konuşmayınca meydan Fetoya kaldı, Fetonun arkasından gelen tiplere kaldı. Onların da zaten vasıfları ortada. Fetonun kalitesi, vasfı ortada. Arkasından gidenler, ne yazık ki ona tabi olduklarına göre onlar, onlardan daha geri."

 

"Biz şehadete koşuyoruz"

Dün Fırat Kalkanı bölgesinde, bugün Zeytin Dalı Harekatının yürütüldüğü Afrinde, terör örgütlerinden temizledikleri yerlerde ocakları tüttürecek ve kesintiye uğrayan hayatları yeniden kuracakların kadınlar olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

 

"Türkiye olarak Suriye topraklarında yürüyen bu operasyonun hedefleri bizce belli. Durmayacağız. Şu ne der, bu ne der, bunların hiçbiri bizi ilgilendirmiyor. Biz adaletin tesisi için ne gerekiyorsa bunu yapacağız. Amerika, Batı, tamam da sizin burada ne işiniz var? Bizim 911 kilometre sınırımız var. Biz devamlı tacize uğruyoruz. Sizin ne işiniz var burada? 20 tane üs kurmuşsun Kuzey Suriyede. Ne işin var? 5 bin tır silah getiriyorsun, 2 bin kargo uçağıyla silah, mühimmat getiriyorsun. Kime karşı? DEAŞı temizledik diyorsun. Madem ki DEAŞtan burayı temizledin, şimdi bu silahlar burada niye, neden? Yoksa bizim için mi bunları getiriyorsun? Bak dedim, şunu bilin; biz bir ölürüz, bin diriliriz ve bu yolda böyle gideceğiz. Zira bizi bu tür teknoloji şu, bu, bütün bunlar korkutmaz. Bizim bu noktadaki hedefimiz başkadır. Onların füzeleri, nükleer füzeleri, ne bileyim insansız hava araçları, her şeyi olabilir. Bunlar bize vermiyorlardı bunları. Biz de üretmeye başladık. Artık bunlar bizde de var. Diğerleri de, olmayanlar da olacak ama bunların ötesinde bizim Allahımız var. Bu bizim için çok büyük bir zenginlik. Çünkü biz şehadete koşuyoruz, onlar nereye koşuyor bilemem. Arada böyle bir fark var."

 

Erdoğan, Türk-İş Genel Merkezini ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk-İş Genel Merkezini ziyaret etti.

 

Erdoğan, Genel Merkez binası girişinde Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, konfederasyon yöneticileri ve bir grup kadın tarafından çiçeklerle karşılandı.

 

Basına kapalı gerçekleşen ve yaklaşık 1,5 saat süren ziyarette Erdoğan, Türkiyenin çeşitli illerinden gelen Türk Metal Sendikasına üye kadınlara da hitap etti.

 

Türk-İş Genel Merkezinden ayrılırken çevredeki vatandaşları selamlayan Erdoğan, bir vatandaşın çay içme davetine teşekkür edip, programına çok geç kaldığını söyledi.

 

Erdoğana ziyarette, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu da eşlik etti.   
Tweetle Facebookta Paylas
 
 
BAŞKAN DERİNCE KURUMSAL BİLGİ HİZMETLERİ PROJELER E-BELEDİYE İLETİŞİM
Özgeçmiş
Başkanın Mesajı
Başkana Mesaj
Fotoğraf Albümü
Muhtarlarımız
Tarihi
Nüfus
Vizyon
Misyon
Komisyonlar
Yönetim Şeması
Belediye Encümeni
Başkan Yardımcıları
Müdürlükler
Bilgi Edinme
Kent Rehberi
Başvuru Takip
Online Ödeme
Duyurular
Online İmar Durumu
Online Harita
Beyaz Masa
Derince Kurumlar