Hizmet İçi Eğitime Önem Veriliyor
30.01.2019
Ormanya Doğa Okulu Çocuklarımızı Bekliyor
28.01.2019
Belediye Derincespor Üçüncü Sıraya Yükseldi
28.01.2019
Anasayfa > Haberler > Başbakan Yıldırım'dan Çipras'a Gerginlik Uyarısı
Başbakan Yıldırım'dan Çipras'a Gerginlik Uyarısı
Başbakan Yıldırım, "Yunanistan Başbakanı Çipras'a gerginliklerden uzak kalınmasının iki ülke ilişkileri açısından daha hayırlı olacağını açık sözlülükle ifade ettik." dedi

Başbakan Binali Yıldırım, resmi ziyarette bulanacağı Belarusun başkenti Minske hareket etmeden önce Esenboğa Havalimanında düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çiprasla yaptığı telefon görüşmesiyle ilgili olarak, Ege Denizinin, Türkiye ile Yunanistan arasında bir "dostluk denizi" olması gerektiğini vurguladı.

 

Baştan beri bunu söylediklerine işaret eden Yıldırım, Egede iki ülkenin paylaşacaklarının, ayrışacakları konulardan daha fazla olduğunu dile getirdi.

 

Yıldırım, her yönde Ege Denizinin gerek Türkiyenin gerekse Yunanistanın refahı için daha verimli bir şekilde kullanılmasının gerekli olduğunu düşündüklerini bildirdi.

 

Egede zaman zaman baş gösteren gerilimler ve sorunların yeni olmadığını, bunların konjonktürel gelişmeler olduğuna değinen Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti:

 

"Ancak değerli mevkidaşıma ben şunu söyledim; Her türlü sorunu diyalogla konuşarak, görüşerek çözebiliriz. Gerginliklerden uzak kalınmasının iki ülke ilişkileri açısından daha hayırlı olacağını açık sözlülükle kendisine ifade ettik. Birtakım sahada karşılıklı ithamlar var, ihlallerin gerek havada gerek denizde karasularında yapıldığına yönelik.

 

Bir gerginlik veya çatışma riski tek taraflı olmaz. Bir ihlal varsa, karşı tarafta da ihlal olur. Dolayısıyla bu ihlallerin olmaması için sadece Türkiyenin dikkatli olması gerekmiyor, aynı zamanda Yunanistanda sahadaki aktörler de daha dikkatli olmalı ve hukuka uygun olarak hareket etmeleri, itilaf alanlarından uzak durmaları gerekir."

 

"Karşılık verilmiştir"

Başbakan Yıldırım, son günlerde Kardak kayalıklarıyla başlayan bu gerilimde bazı ihlallerin olduğuna dikkati çekerek, "Buna karşılık verilmiştir. Bundan sonrası daha sakin, karşılıklı anlayış içerisinde ve sürekli iletişim hattının açık olmasıyla, siyasi ve diplomatik alanda çözülmesi yönünde bir mutabakata vardık." dedi.

 

İki ülkenin genelkurmay başkanlarının görüşmesinin zaten önceden kararlaştırılan bir konu olduğuna işaret eden Yıldırım, şunları ifade etti:

 

"Ancak son günlerde sahada yaşanan gerilimden dolayı Yunanistan Başbakanı, bu görüşmenin NATO marjında Brükselde yapılmasının daha doğru olacağı yönünde bir teklifte bulundu, biz de bunu kabul ettik. Önümüzdeki aylarda, zannediyorum mayıs ayında, NATO genelkurmay başkanları toplantısı olacak.

 

Bu çerçevede iki ülkenin genelkurmay başkanları da bir araya gelip, sahadaki bu yaşanan sorunların daha da tırmanmaması için gerekli tedbirleri karşılıklı görüşmüş olacaktır. Görüşmek, konuşmak her zaman daha faydalıdır. Eğer konuşmazsanız, görüşmezseniz yanlış kanallardan yanlış bilgiler devreye girer. Bunun sonucu da her iki taraf için de arzu edilmeyen bir noktaya gelebilir."

 

Başbakan Yıldırım, diğer yandan Kıbrıs Adası civarında petrol hidrokarbon araştırmaları teşebbüsünün doğru bir iş olmadığını, adadaki çözümün nihayetlendirilmeden bu gibi girişimlerin ve özellikle itilaflı alanlarda sürdürülmesinin fevkalade olumsuz sonuçlara sebep olacağını da Çiprasa söylediğini aktardı.

 

"Mutabakat metni, kamuoyuyla paylaşılmış olacak"

İttifak Komisyonunun, yerel seçimlere yönelik ilk adım çalışmasını tamamladığı, bugün komisyon üyelerinin liderlere bir sunum yapacağı hatırlatılarak, "Acaba içeriğinde neler olacak, yerel seçimlere yönelik ne gibi düzenlemelerin yapılması öngörülüyor?" sorusu üzerine Yıldırım, "Yapılan çalışmalar öncelikle yerel seçimler değil, cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimiyle ilgili. Bu konuda her iki partinin görevlendirilen heyeti, çalışmalarını tamamladı. Bunlar, parti liderleri tarafından son şekli verilecek. Böylece mutabakat metni, kamuoyuyla paylaşılmış olacak." dedi.

 

Yıldırım, mutabakat metninin iki gerekçesi olduğuna dikkati çekerek bir tanesinin yasal değişiklikler olduğunu bildirdi. Bunun da seçime 1 yıl kalmadan önce yapılması gereken değişiklik olduğunu belirten Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu:

 

"Esasen anayasada milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili hususlar bir değişiklikle karara bağlanmıştır. Asıl yapılması gereken yerel seçimlere yönelik hükümler olması lazım. Mesela yerel seçimlerde seçme-seçilme yaşının 18e düşürülmesine yönelik bir düzenleme yapılması gerekiyor. Aksi halde seçebilir ama aday olamaz. Bunlara benzer bazı yerel seçimleri ilgilendiren düzenlemeler var. İttifakın konusu olmamakla beraber, seçimden 1 yıl önce çıkarılması gereken hususlar var."

 

İttifakın diğer bir bölümünün de partiler arasında yapılacak bir protokol olduğunu vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

 

"Yani yasal düzenleme dışında belki ittifak yapan partiler arasında da kendileri bir mutabakat metni kararlaştırmaları gerekebilir. Bu iki husus da önümüzdeki günlerde, haftalarda kesin karara bağlanmış olacak.

 

Esas itibarıyla mutabakat konusunda bir ihtilaf söz konusu değildir. Cumhurbaşkanlığı da zaten Milliyetçi Hareket Partisinin, AK Parti adayına destek olacağını, Sayın Cumhurbaşkanımızın adaylığına destek vereceklerine yönelik açıklamasını da kamuoyuyla paylaşmıştır. Bundan sonra yapılacak çalışmalar hem yasalarla uyum hem de bu çerçevede iki partinin nasıl yol yürüyeceğine yönelik belirlemeleri olacak."

 

Belarus ziyaretinin ardından Almanyaya geçecek

Yıldırım, Belarus ziyaretinin ardından 16-17 Şubat tarihlerinde Almanyaya geçeceğini belirtti.

 

Almanyada, Başbakan Angela Merkel ile bir çalışma ziyareti gerçekleştireceklerini ifade eden Yıldırım, daha sonra Münihte 54 yıldır yapılan Münih Güvenlik Konferansına katılacağını söyledi.

 

Yıldırım, Belarustaki ziyareti kapsamında Başbakan, Cumhurbaşkanı, meclis başkanlarıyla baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştireceklerini, iş forumu toplantısı yapacaklarını ve farklı konularda anlaşmalar imzalayacaklarını bildirdi.

 

Belarusu, bağımsızlığını kazandıktan sonra ilk tanıyan ülkenin Türkiye olduğunu anımsatan Yıldırım, Belarus ile Türkiye arasındaki ilişkilerin her yönüyle büyük ilerleme kaydettiğini ifade etti.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın Belarusa daha önce yaptığı ziyaretle ilişkilerdeki büyümenin ciddi anlamda ivme kazandığını dile getiren Yıldırım, bu ziyaretin, Başbakan düzeyinde Belarusa gerçekleştirilecek ilk ziyaret olmasının da ayrıca önemli olduğuna işaret etti.

 

Başbakan Yıldırım, ziyaret esnasında siyasi diyaloğun artırılacağını, ekonomik iş birliğinin ve karşılıklı yatırımın daha da geliştirilmesi için alınabilecek yeni tedbirler ve kararların gözden geçirileceğini söyledi.

 

Almanya ziyaretinde ise yarın Angela Merkel ile bir görüşme gerçekleştireceklerini aktaran Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkiler köklüdür, güçlü temellere sahiptir. İki ülke arasında var olan bütün alanları enine boyuna görüşme fırsatımız olacak. Özellikle Almanyada ağırlıklı yaşayan 3,5 milyona varan Türk toplumu, Almanya-Türkiye ilişkileri için çok önemli bir görev ifa etmektedir, adeta iki ülke arasında köprü oluşturmaktadır. Diğer yandan, Almanya Avrupa Birliğinin en büyük üyesidir. Bu bakımdan da Türkiye AB ilişkilerinin bundan sonraki döneminde de Almanyanın rolü devam edecektir."

 

"İlişkilerimizi dostluk çerçevesinde ilerletmeyi öngörüyoruz"

Türkiye ile Almanya arasında büyük ticaret hacmi olduğunu hatırlatan Yıldırım, geçen yıl itibarıyla ticaretin yaklaşık yüzde 3 civarında artarak 36,5 milyar dolar seviyesine yükseldiğini vurguladı.

 

Başbakan Yıldırım, Almanya ile Türkiye arasında geçen yıl yaşanan olumsuzluklara değinerek, şunları kaydetti:

 

"Özellikle gerek Almanyada seçimlerin olması gerek Türkiyede referandum yapılması... Bu kampanyalar esnasında gerilimler tırmanmıştı. Ancak bu sürecin geride kaldığını düşünüyor, Almanya ile ilişkilerimizi, köklü temellere dayanan dostluk çerçevesinde ilerletmeyi öngörüyoruz, umut ediyoruz. Son zamanlarda Almanyanın bölücü terör örgütüne karşı daha kararlı tutumu bu bakımdan ümit vericidir, müspet bir gelişmedir. Diğer yandan Avrupada baş gösteren İslam düşmanlığı ve aşırı milliyetçilik akımlarına karşı gerekli tedbirlerin alınması konusu da yine görüşeceğimiz hususlar arasında yer alıyor."

 

Almanyada, Suriyede devam eden Zeytin Dalı Harekatı ve bölgedeki terörle mücadele konularını ele alacaklarını anlatan Yıldırım, bu temaslar sonrasında Münihteki Güvenlik Konferansına katılacaklarını bildirdi.

 

Yıldırım, küresel ve bölgesel güvenliğin ele alındığı önemli bir platform olan konferansta, birçok hükümet ve devlet başkanıyla görüşme fırsatları olacağını dile getirerek, konferansta Suriyede yaşanan göç ve terörle mücadele meselesi, Türkiyenin Suriye alanından kaynaklanan güvenlik sorunları konusunda da konuşma gerçekleştirileceğini kaydetti.

 

Basın toplantısının ardından Başbakan Binali Yıldırım, özel uçak "TUR" ile saat 09.35te Belarusun başkenti Minske hareket etti.

 

Yıldırımı Esenboğa Havalimanından, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay ve Ankara Valisi Ercan Topaca uğurladı.

 

Başbakan Yıldırım ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile AK Parti Düzce Milletvekili ve Türkiye-Belarus Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Fevai Arslan da Belarusa gitti.   
Tweetle Facebookta Paylas
 
 
BAŞKAN DERİNCE KURUMSAL BİLGİ HİZMETLERİ PROJELER E-BELEDİYE İLETİŞİM
Özgeçmiş
Başkanın Mesajı
Başkana Mesaj
Fotoğraf Albümü
Muhtarlarımız
Tarihi
Nüfus
Vizyon
Misyon
Komisyonlar
Yönetim Şeması
Belediye Encümeni
Başkan Yardımcıları
Müdürlükler
Bilgi Edinme
Kent Rehberi
Başvuru Takip
Online Ödeme
Duyurular
Online İmar Durumu
Online Harita
Beyaz Masa
Derince Kurumlar