Belediye Derincespor Berabere Kaldı: 1-1
11.02.2019
DEAH Mescidi Yenilendi
11.02.2019
Rıza Bey Konağı Tarihe Işık Tutacak
11.02.2019
Anasayfa > Haberler > YPG, PKK'nın Suriye'deki Milis Gücü
YPG, PKK'nın Suriye'deki Milis Gücü
ABD Kongresine sunulan istihbarat raporunda YPG'nin "PKK'nın Suriye'deki milis gücü" ve "otonom bir bölge arayışında" olduğu belirtildi

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü (DNI) Daniel Coats tarafından ABD Kongresine sunulan "ABD İstihbarat Topluluğunun Dünya Genelinde Tehditler Değerlendirmesi" raporunda YPGnin "PKKnın Suriyedeki milis gücü olduğu" belirtildi.

 

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Coats, Senato İstihbarat Komitesindeki oturumda senatörlere ABD İstihbarat Topluluğunun Dünya Genelinde Tehditler Değerlendirmesi başlıklı raporu sundu.

 

Raporun Suriye ile ilgili bölümünde "PKKnın Suriyedeki milis gücü olan YPG, muhtemelen bir tür otonom yapı arayışında olacak ancak Türkiye, Rusya ve İranın direnciyle karşılaşacak." ifadelerine yer verildi.

 

YPGnin PKKnın Suriyedeki uzantısı olduğu açık bir şekilde belirtilen raporda, örgütün otonom bir yapı kurma peşinde olduğunun belirtilmesi de dikkati çekti.

 

CIA de "PKK uzantısı" demişti

Son dönemde ABDnin terör örgütü PYD/PKKya verdiği desteğe ilişkin çarpıcı "itiraflar" ortaya çıkarken ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA) internet sayfasında geçen ay sonunda yapılan güncellemede ülke profilleri bölümünde PYD/PKKnın, "Suriyedeki yabancı kaynaklı terör örgütleri" arasında yer aldığı görülmüştü.

 

Buna göre, Suriyedeki yabancı terör örgütleri arasında PKKyı da sayan CIA, Salih Müslimi de "PKKnın Suriye kolunun lideri" olarak göstermişti.

 

Önceki hafta kamuya açık basın brifinginde ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauertin Afrindeki PYD/PKK unsurlarıyla ilgili konuşurken doğrudan "PKK" ifadesini kullanmasının ardından Dışişleri Bakanlığından yalanlama yapılmaması da dikkati çekmişti.   
Tweetle Facebookta Paylas
 
 
BAŞKAN DERİNCE KURUMSAL BİLGİ HİZMETLERİ PROJELER E-BELEDİYE İLETİŞİM
Özgeçmiş
Başkanın Mesajı
Başkana Mesaj
Fotoğraf Albümü
Muhtarlarımız
Tarihi
Nüfus
Vizyon
Misyon
Komisyonlar
Yönetim Şeması
Belediye Encümeni
Başkan Yardımcıları
Müdürlükler
Bilgi Edinme
Kent Rehberi
Başvuru Takip
Online Ödeme
Duyurular
Online İmar Durumu
Online Harita
Beyaz Masa
Derince Kurumlar