Türkiye'nin Uzaktan Kumandalı Piyadeleri Geliyor
05.12.2018
Başkan Bulut: Derince'miz 2023’e Hazır
04.12.2018
Teğmen Sarıdağdan Başkan Bulut’a Ziyaret
04.12.2018
Anasayfa > Haberler > 2018'de Büyüme Aynen Devam Edecek
2018'de Büyüme Aynen Devam Edecek
Başbakan Yıldırım, "Ülkemizin bugüne kadarki kazanımları sayesinde, istikrar sayesinde, güven sayesinde 2018'de de inşallah büyüme aynen devam edecek." dedi

Başbakan Binali Yıldırım, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Başbakan Yıldırım, Türkiyenin ekonomisini yakından ilgilendiren birkaç süreci birlikte yaşadığı bir dönemden geçtiğini belirterek, ülkenin neredeyse her gün yeni bir gündemle, sorunla karşı karşıya kaldığına dikkati çekti.

 

"Özel sektörün gücü Türkiyenin lokomotif gücüdür"

Bilecikin, "Hayatınızda başınıza gelenler yüzde 10, buna karşı nasıl davrandığınız ise yüzde 90ı oluşturur." sözünü hatırlatan Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:

 

"Bu, Türkiye için tersinden doğrudur. Türkiyenin son 15 yılına baktığınız zaman başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiştir. Buna rağmen Türkiye bütün bu zorlukların üstesinden gelmeyi bilmiş, başarmıştır. Nasıl başardık? Birlikte başardık, devletle iş alemiyle sivil toplum örgütlerimizle toplumun bütün kesimleriyle ülkemize yönelen tehditlere, saldırılara göğüs gererek bu günlere geldik. Hepimiz biliyoruz Türkiye özel sektörün dinamiğiyle, gücüyle kalkınan, büyüyen bir ülke. Bugün kamu bir birim yatırım yapıyorsa özel sektör 8 birim yatırım yapıyor. Özel sektörün gücü Türkiyenin lokomotif gücüdür. Bunun farkındayız ve buna göre de siyasi, ekonomik olarak bütün alacağımız kararlarda bu işe dikkat ediyoruz."

 

"Hedefte Türkiye vardı"

Yıldırım, Türkiyenin 2002 yılı ile 2017 yılı kıyaslaması yapıldığında milli gelir ve kişi başına düşen milli gelir açısından üç kat artışın yaşandığını belirterek, 2008de yaşanan küresel krizin 1929 buhranına bir ölçüde benzeten yaklaşımları isabetli bulduğunu dile getirdi.

 

Küresel krizin bittiğinin, üzerinden 10 sene geçmesine rağmen hala söylenemeyeceğini ifade eden Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Küresel krizde Türkiye, zamanlıca aldığı tedbirler sayesinde en asgari düzeyde etkilenen ülke olmuştur. Küresel krizde büyümesini artırmaya devam etmiş, üretime, istihdama katkı sağlayan ekonomisiyle dinamik şartlarda ayakta kalmasını bilmiştir. Hatırlayın 2013e gelindiğinde Türkiye neredeyse faiz oranlarını yüzde 5in altına indirmiştir, IMFye olan borcunu bitirmiş ve dünyanın en büyük projelerini hayata geçirecek noktaya gelmiştir. En büyük havalimanını ihale etmiş, en geniş köprüsünün yapımına başlamış tam o sırada Gezi olaylarıyla karşı karşıya kaldı. Gezi olayları sonrası tabii şartlar değişti, daha kısa bir süre sonra da 17-25 Aralık FETÖnün yargı kumpasıyla yüzleşmek zorunda kaldı.

 

Hızını alamayan bu alçak örgüt altın vuruşunu 15 Temmuz darbe girişiyle gerçekleştirmiş ancak Türk milleti gösterdiği kahramanlıkla Cumhurbaşkanımızın dirayeti sayesinde bu belayı da defetmesini bilmiştir. Hedefte Türkiye vardı. 15 Temmuz gibi bir olay başka ülkelerde yaşansa çok açık söyleyeyim 10 sene belini doğrultamaz. Düşünün millete karşı milletin tankını, topunu, silahını asker kılığına girmiş alçak FETÖ mensupları kullanıyor ve gözünü kırpmadan cumhuriyetin kurulduğu gazi Meclisi bombalayabiliyor, sivil insanların üzerine ateş ediyor. Böylesine bir olay yaşadı Türkiye."

 

"2018de büyüme aynen devam edecek"

"2018 çok zor bir yıl olacak, büyük bir kriz kapıda." gibi sözlerin sarf edildiğini belirten Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

 

"Doğru 2018 kolay olmayacak, bunun farkındayız. Ülkemizin bugüne kadarki kazanımları sayesinde, istikrar sayesinde, güven sayesinde 2018de de inşallah büyüme aynen devam edecek. Bugün iki haneli duruma gelen enflasyonun aşağı doğru seyri devam edecek, bunun için gereken tedbirleri alıyoruz, bu tedbirler kısa sürede etkilerini gösterecek. Özellikle 2018de yol haritamızı hazırlıyoruz. Bunu yaparken beraber yapacağız. Özel sektörü, iş alemini dikkate almadan, sizleri meseleye dahil etmeden bunların yapılması asla söz konusu olmaz. Yol haritasını birlikte yapacağız."

 

Yıldırım, yapısal reformlara devam edeceklerini, vergi reformunu yapacaklarını, yatırım ortamının iyileştirilmesi ve yatırımcıların işinin kolaylaştırılması için iddialı bir eylem planını hayata geçireceklerini kaydetti.

 

"İş yapma kolaylığı"

Türkiyede iş yapabilme kolaylığının maalesef bugün arzu ettikleri düzeyde olmadığını anlatan Yıldırım, "Hedefimiz önümüzdeki 3 yıl içinde iş yapma kolaylığı bakımından Türkiyeyi ilk 20 ülke arasına sokmak. Bunun için neler yapılacağına dair çalışmalarımız tamamlandı. Bürokrasinin kolaylaştırılması ve vatandaşın işinin devlet bürokrasisi ile zorlaştırılmasının önüne geçilmesi, e-devlet uygulamalarından elektronik ortamda iş yapma imkanlarının artırılması. Bütün bunlar eylem planlarımız arasında yer alıyor." dedi.

 

Yıldırım, beşeri sermayelerinin kalitesini artıracaklarını dile getirdi. eğitim göstergelerinde arzu edilen seviyede olmadıklarını aktardı.

 

"Üç örgütle amansız bir mücadele ediyoruz"

Altı yılı aşan Suriye sorununun çözüm noktasına gelmesinde Türkiyenin büyük bir payı bulunduğunu dile getiren Yıldırım, şöyle konuştu:

 

"DEAŞ, bugün küresel bir terör örgütü olmaktan çıkarıldıysa bunda Türkiyenin büyük bir payı vardır. Fırat Kalkanı Operasyonuyla Türkiye tek başına 4 bin civarında terör elemanını etkisiz hale getirmiştir. Bugün Amerika, PKK terör örgütü ile iş birliği yaparak etkisiz hale getirdiği DEAŞ terör örgütü mensubu bu kadar değildir. Kimin gerçekte terörle mücadele ettiğini kimin etmediğini en iyi bilen ülke biziz, bunu kararlılıkla sürdüren ülke de Türkiyedir. Dünyada hiçbir ülke aynı anda üç terör örgütüyle mücadele etmiyor. Sadece Türkiye. Bir yandan DEAŞ, bir yandan PKK, bir yandan FETÖ. Bu üç örgütle amansız bir mücadele ediyoruz. Bu, tabii bizim kaynaklarımızın, enerjimizin bir kısmını alıyor. Ama buna rağmen de ülkemizin büyümesi, kalkınması yolunda yapacağımız işlerde bizi asla geri koymuyor."

 

"Bu alçak örgüt herkesin hayatına kasteder"

Kürt meselesine de değinen Yıldırım, Türkiyenin "Kürt meselesi" diye bir sorununun olmadığının altını çizdi.

 

Kürtlerin de tek meselesinin PKK bölücü terör örgütü olduğunu belirten Yıldırım, PKK terör örgütünün "Kürtler" diye bir sorunun bulunmadığını, bir sorun varsa o bölgelerde yaşayan vatandaşların PKK bölücü terör örgütü sorunu olduğunu ifade etti.

 

Yıldırım, şu ifadelere yer verdi:

 

"Bu alçak örgüt Kürt demez, Türk demez, çocuk, yaşlı, kadın, erkek demez herkesin hayatına kasteder ve bölgede, ülkede huzur, barışı, güvenliği tehdit eder. Kürtler, Türkler, 80 milyon vatandaşımız, bu ülke kimliğini taşıyan herkesin bizim başımız gözümüz üstünde yeri var, birinci sınıf vatandaşımızdır. Terör örgütüne karşı bütün etnik gruplar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tamamı bir ve beraber olarak bu mücadeleyi sürdürüyoruz. Burada da çok önemli mesafeler kat ettik. Son iki yılda taarruz esasına dayanan bir mücadele yöntemiyle bugün 780 bin kilometrekare vatan toprağının her noktasında Türkiye Cumhuriyetinin bayrağı dalgalanıyor ve Türkiye Cumhuriyetinin gücü hissediliyor."

 

"ABDnin yaptığı kabul edilebilir bir şey midir?"

Başbakan Yıldırım, terör örgütü PKKnın bitme noktasına geldiğini, bunu gören dış güçlerin yeni versiyonlarını hayata sokmak konusunda ciddi bir gayret içerisinde olduğuna dikkati çekti.

 

ABDnin, bugün Türkiyenin müttefiki ve dostu olduğunu, bu ülkeyle yarım asra varan bir birlikteliğin bulunduğunu hatırlatan Yıldırım, şöyle dedi:

 

"ABDnin yaptığı kabul edilebilir bir şey midir? Terör örgütüyle açık ve seçik bir şekilde iş birliği yapmak. DEAŞı yok etmek için böyle bir iş birliği yapmaya mecburlarmış. Asla ve asla bizi buna ikna edemezler. Bu, Türkiyenin önem verdiği, yıllarca da sadık kaldığı dostluk ve müttefiklik ilişkisine çok büyük zarar verdiğini muhataplarımıza defalarca söyledik. Bizim ABD ile ilişkilerde, gelecek vizyonumuzda herhangi bir sorun, yanlışlık yok. Sorun, ABDnin bölgeye bakışındadır, Türkiye ile olan dostluğuna bakışındadır."

 

"Bunların kapağını açıp, değerlendirme zahmetine bile katlanmıyorlar"

Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında kanlı terör örgütü FETÖnün olduğunu bütün dünyanın bildiğini, herkesin kabul ettiğini ancak "dost ve müttefik Amerika"nın bu konuda hiçbir adım atmadığını dile getirerek, şunları kaydetti:

 

"Bunu nasıl okuyacağız, nasıl değerlendireceğiz? 11 Eylülde ikiz kuleler yıkıldığında, birkaç gün sonra Başkan Bush, onların enkazının önünde direnerek, Amerika büyük, batak bir taarruzla karşı karşıyadır. Bunu yapan da El Kaidedir, Usame Bin Ladindir. Gideceğiz onu ininde vuracağız, Afganistanı işgal edeceğiz dediğinde, bütün ulusları buraya davet ettiğinde en önde giden ülkelerden biri biz olduk. Kanıtın var mı? diye sorduk mu? Aynı Amerika, ayan beyan 15 Temmuzu yapan, belgelerle de her şeyle ortaya konmuş bu alçak darbenin arkasındaki terör örgütü başını teslim etmiyor. Neymiş, belge? 85 klasör belge, bilgi, delil sunduk. Bunların kapağını açıp, değerlendirme zahmetine bile katlanmıyorlar. Bütün bunlardan öte, Türkiye, Türk vatandaşları niye Amerikaya soğuk bakıyor? Bugün ülkemizdeki vatandaşlarımızın yüzde 80inden fazlası, bu terör örgütüyle iş birliği, FETÖ darbesi sonrası Amerikanın hareket etmekte isteksizliği nedeniyle Amerikaya karşı soğuk bakıyor. Bunda da haklı."

 

Türkiyenin 2017 büyüme verilerini ilişkin bilgi veren Yıldırım, "Türkiye 2017de birinci çeyrekte yüzde 5,2 büyüdü, ikinci çeyrekte 5,1 büyüdü ve üçüncü çeyrekte büyüme iki haneli olursa şaşmayın diyorum ama yıl sonu itibarıyla da ülkemiz yüzde 5 ile 7 arasında bir büyümeyi gerçekleştirecek." dedi.   
Tweetle Facebookta Paylas
 
 
BAŞKAN DERİNCE KURUMSAL BİLGİ HİZMETLERİ PROJELER E-BELEDİYE İLETİŞİM
Özgeçmiş
Başkanın Mesajı
Başkana Mesaj
Fotoğraf Albümü
Muhtarlarımız
Tarihi
Nüfus
Vizyon
Misyon
Komisyonlar
Yönetim Şeması
Belediye Encümeni
Başkan Yardımcıları
Müdürlükler
Bilgi Edinme
Kent Rehberi
Vapur Saatleri
Başvuru Takip
Online Ödeme
Duyurular
Online İmar Durumu
Online Harita
Beyaz Masa
Derince Kurumlar